Hasuta Tarifi

Tarif Puanı
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Hasuta Tarifi
16 Ocak 2021 641 defa okundu 0 yorum

Hasuta yada Hasıta Erzurum, Artvin ve Bayburt illerimizde yapılan yöresel bir tatlı tarifimiz.

Yöresel olarak farklılıklar var tabi. Şeker ve tereyağı sabit olmak üzere kimi tariflerde sadece un kiminde ise sadece nişasta kullananlar var. Un olmayan tariflerde pişirme süresi 5-10 dk iken un katıldığında 15-20 dk olabiliyor.

Biz tarifimizde hem un hem de nişasta kullanacağız.

Özellikle doğum sonrası kadınlara ve hastalara güç kazanması için yedirilirdi. Tarifte şeker, pekmez ve nişasta olduğu için enerji vericidir. Bu malzemeleri damak tadınızı göre azaltıp arttırabilirsiniz.

Yöresel tariflerde ne kadar özensek de tarifimizde eksiklikler olabilir. Şimdiden eksikliklerimiz için affınızı sığınıyor ve tarifimize yapacağınız eklemeleri ve önerileri yorumlar kısmında belirtmenizi rica ederiz.

Hasuta, hasuda yada hasıta tarifimizi okuyan ziyaretçilerimizden ricamız yazdığımız tarif sizin bildiğiniz tariften farklı ise sitemizin yorum kısmına sizin bildiğiniz şekilde olan tarifi yazmanız. Yöresel bir tarif olduğu için bu tarifin çıktığı yörede yaşayan okuyucularımızın tariflerini de bekliyoruz. Şimdiden teşekkürler….

  • Kişi Sayısı:
    . kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    5-10 dakika
  • Pişirme Süresi:
    10-15 dakika

Malzemeler

2 yemek kaşığı dut pekmezi (3 de olabilir)
2 yemek kaşığı un (tepeleme)(arttırabilirsiniz)
2 yemek kaşığı şeker ( 3 de olabilir)

2 yemek kaşığı nişasta ( 3 de olabilir)
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1 yemek kaşığı tereyağı (2 kaşık da olabilir)
2 su bardağı su

Yapılışı

Su, pekmez, nişasta ve şekeri çözülene kadar çırpalım ve bir tavada, orta seviyede ateşte bu karışımı kavurup yavaş yavaş pişirelim.. Daha sonra üzerine un ekleyip biraz koyu kıvam elde edilinceye kadar karıştırmaya devam edelim.

Ayrı bir tavada kızartılan sıvı yağ ve tereyağından biraz kenara ayıralım. Gere kalan tereyağını bu karışıma ekleyip hafif karıştıralım.
Üzerine kalan tereyağını gezdirelim.

Üzerini ceviz veya fıstıkla da süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.